Oryginalne produkty od producenta GROBELNY a także licencjonowane urządzenia sterujące i osprzęt zamienny.
Palniki serii Comfort to nasz flagowy produkt. Występują one w zakresie mocy 10 – 35 kW. Prosta oraz modułowa budowa sprawia, że palnik nie tylko wywołuje ogromne zadowolenie klientów, ale również sprzyja instalatorom, którzy często wykonują prace eksploatacyjne.
Niewątpliwie największym atutem palnika jest mechanizm siłownika liniowego, który oczyszcza palenisko z powstałego żużlu i popiołu.
Palniki serii Comfort to najnowocześniejsze oraz najbardziej zaawansowane nasze urządzenia do spalania biomasy. Palniki te posiadają mechanizm, który oczyszcza palnik z żużlu i popiołu powstałego na wskutek spalania paliwa. Rozpalanie, palenie, wygaszanie oraz czyszczenie w palniku odbywa się automatycznie, czyli palnik jest urządzeniem bezobsługowym. Rozpalanie polega na zasypie dawki wstępnej oraz wznieceniu ognia poprzez rozgrzanie paliwa do temperatury zapłonu za pomocą zapalarki umieszczonej w palniku. Palenie i wygaszanie sterowane jest ze sterownika (patrz instrukcja sterownika). Czyszczenie polega na zrzucaniu pozostałości po spalaniu paliwa. Czyszczenie odbywa się cyklicznie, więc ułatwia to dopalenie paliwa w 100% co przekłada się na ekonomię oraz ekologię spalania. Czyszczenie palnika wydłuża również żywotność komory paleniskowej palnika. Palniki te są kompatybilne z kotłami CO na paliwa stałe oraz z niektórymi kotłami gazowymi i olejowymi- posiadające komorę spalania oraz popielnik. Palnik VENMA to urządzenie bardzo ekologiczne gdyż jest przeznaczone do spalania paliwa ze źródeł odnawialnych takich jak pellet, pestka czy owies. Sterowanie palnikiem odbywa się poprzez sterownik dołączony do zestawu, płynna regulacja paliwo- tlen pozwala dostosować moc urządzenia do zapotrzebowania. Do sterownika można podłączyć do 4 pomp i 3 zaworów mieszających. Obsługuje do 6 czujników temperatury (m.in. CO, CWU, zaworu, powrotu, czujniki bufora). Liczne udogodnienia i możliwości takie jak: czujnik spalin PID, regulator pokojowy, sonda lambda ułatwią nam pracę i zmaksymalizują komfort w obsłudze i użytkowaniu palnika. Palnik wyposażony jest w liczne zabezpieczenia przeciwpożarowe, które w razie awarii lub przegrzania odetną dopływ paliwa co przełoży się na zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się ognia i powstaniu pożaru. Przerwa w zasilaniu energii elektrycznej nie wpłynie negatywnie na nasze urządzenie, ponieważ ilość paliwa w komorze spalania jest niewielka. Paliwo dostarczane do palnika powinno być przechowywane w szczelnym i
zamkniętym pojemniku oraz powinno być transportowane przy użyciu podajnika z wkładem spiralnym firmy VENMA o odpowiedniej długości oraz mocy.
Paliwem podstawowym jest pellet posiadający aktualny certyfikat DIN Plus lub EN Plus.
Praca palnika zaczyna się na rozpalaniu poprzez palenie i podtrzymanie kończąc na wygaszaniu i czyszczeniu palnika. Zewnętrzny podajnik ślimakowy odpowiada za transport paliwa z zasobnika do palnika. Proces rozpalania przy pierwszym uruchomieniu należy załączyć manualnie, w późniejszym użytkowaniu będzie to następować automatycznie według naszych ustawień. Rozpalanie poprzedzone jest przedmuchem palnika aby oczyścić komorę paleniska z ewentualnych pozostałości po ostatnim wygaszaniu. Później następuje zasyp wstępnypaliwa, a w między czasie zapalarka nagrzewa się do około 1000OC, strumień powietrza zasilany wentylatorem i ogrzany zapalarka doprowadza do zapłonu dawki wstępnej. Następnie czujnik światła (fotokomórka) ‘’widzi’’ światło z komory paleniska i wyłącza zapalarkę, jednocześnie sterownik przechodzi w tryb ''Stabilizacja płomienia'' ma to na celu rozgrzanie i przygotowanie palnika do pracy. Następne tryby pracy uzależnione są od wyboru
algorytmu, tj: (szczegóły trybów pracy znajdziesz w instrukcji sterownika).
- Modulacja (praca minimalna i praca maksymalna)
- PID (praca PID)
- Praca automatyczna (praca automatyczna).
Czyszczenie palnika następuje podczas pracy lub po wygaszeniu, rodzaj wybieramy na sterowniku (patrz instrukcja obsługi sterownika). Wygaszenie palnika następuje automatycznie bądź manualnie z pozycji sterownika (patrz instrukcja sterownika). Polega na wypaleniu pozostałości paliwa na palenisku.
Wysoka sprawność spalania – do 95%.
Opatentowany system natleniania paleniska.
Zredukowana możliwość przegrzania palnika.
Czyszczenie paleniska podczas pracy palnika.
Płynne dawkowanie paliwo-tlen.TERMIK.
Automatyczny start po zaniku napięcia elektrycznego.
Rozpalanie, podtrzymanie, wygaszanie oraz czyszczenie – w pełni automatyczna praca.
Wykonany z najwyższej klasy stali żaroodpornych.
Wytrzymałe podzespoły pozwalające na długoletnią pracę.
Zredukowana możliwość cofnięcia płomienia.
Zabezpieczenie palnika czujnikami ognia oraz temperatury.
System spalania nadciśnieniowego.
Zastosowanie klapki PPOŻ.
System szybkiego rozpalania.
Energooszczędne podzespoły.
Bardzo prosty montaż.
Wymienne wszystkie podzespoły.
Palnik Venma Comfort 25.
Sterownik Venma ST-976.
Podajnik galwanizowany o długości 2m.
Wsyp z klapką PPOŻ.
Rura zsypowa 1m.
Uszczelka ceramiczna.
Flansza montażowa (opcja dodatkowa)
Wkład ceramiczny (opcja dodatkowa)
ST-976
ST-976 PID+STD
ST-976K (w konsoli)
ST-71111 (w konsoli)
ST-7111G (w konsoli)
Flansza montażowa
Wkład ceramiczny
Regulator pokojowy
Przedłużenie podajnika do 10m
Palnik na pellet VENMA
Sterownik VENMA wraz z wszystkimi kablami i czujnikami.
Podajnik galwanizowany w standardzie 2m (możliwość wydłużenia- opcja)
Rura elastyczna
Wsyp palnika z klapką PPOŻ
Uszczelka ceramiczna
Flansza montażowa (opcjonalnie)*
Od 100 kW w standardzie
Wkład ceramiczny (opcjonalnie)*
* Od 100 kW w standardzie
* Nie dotyczy palnika Comfort 16
DTR Palnika VENMA
DTR Sterownika ST-976
Montaż i pierwsze uruchomienie Palnik powinien być zamontowany przez osobę posiadającą uprawnienia oraz umiejętności. Producent nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowe zamontowanie palnika.
Palniki VENMA to urządzenia przeznaczone do montażu w kotłach CO ale również do większości kotłów gazowych czy olejowych. Umiejscowienie palnika może być różne, w zależności od rodzaju kotła, jednak najczęstszy i zalecany sposób to drzwiczki kotła. Przy mierzeniu otworów do wycięcia należy pamiętać, że trzeba wziąć pod uwagę konieczność przeglądu palnika w związku z tym należy tak rozmieścić otwory aby po zamontowaniu można było otworzyć drzwiczki kotła.
Montaż urządzenia do kotła, który został przygotowany przez producenta jest stosunkowo łatwy gdyż otwór pod palenisko oraz otwory montażowe są już przygotowane. Jeżeli chcemy zaadoptować zwykły kocioł pod palnik trzeba uważnie i skrupulatnie wymierzyć otwór pod palenisko i otwory montażowe, w tabelce poniżej przedstawione są wymiary palenisk oraz rozstaw i rozmiar otworów montażowych. Pamiętajmy aby palnik był odpowiednio dobrany do mocy kotła.
1. Wymierzyć oraz wyciąć otwór pod palenisko palnika.
2. Wymierzyć oraz wywiercić otwory na śruby mocujące palnika.
3. Zamocować palnik do drzwiczek kotła przykręcając śrubami.
4. Ustawić zasobnik na pellet.
5. Wymierzyć i przystosować długość podajnika pelletu, pamiętając aby kąt pomiędzy podłożem a rurą podajnika nie był większy niż 45O. (Patrz rys. 2)
6. Należy zawiesić podajnik na łańcuszku. (Patrz rys. 2).
7. Należy zamocować rurę elastyczną ''spiro'' do palnika oraz podajnika. Proszę zwrócić uwagę na fakt aby rura nie była za długa oraz aby kąt nie był zbyt łagodny, tj. pellet w tej rurze musi zlatywać grawitacyjnie (nie może się zawieszać).
8. Montujemy moduł wykonawczy sterownika w dowolnym miejscu, jednakże w takim gdzie nie będzie narażona na bezpośrednie działanie ciepła z kotła czy rur CO oraz w miejscu gdzie będzie swobodny dostęp w późniejszym eksploatowaniu.
9. Montujemy wyświetlacz oraz przewody do pompek, zaworów etc.
10. Montujemy wszystkie czujniki w odpowiednie miejsca.
11. Podłączamy kabel zasilający oraz kabel rusztu do palnika.
12. Napełniamy zasobnik paliwem.
13. Po napełnieniu uruchamiamy sterownik i czekamy aż wyświetli nam się ekran startowy.
14. Napełniamy podajnik pelletem, podajnik tzn. stalową rurę w której znajduje się ślimak podający. Napełnienie owego podajnika objawi się widocznym pelletem, który będzie się zsypywał rurą elastyczną (szczegóły w instrukcji sterownika).
15. W przypadku gdy rura elastyczna spiro napełni się pelletem, załączamy w ‘’Pracy ręcznej’’ opcję ‘’Podajnik wewnętrzny’’ czekamy aż pellet wsypie się na palenisko, a później z tego paleniska należy wyciągnąć pellet lub strącić na szufladę na popiół. NIE ZAŁĄCZAMY ‘’ROZPALANIE’’ KIEDY NIE MAMY
PEWNOŚCI, ŻE PALENISKO I RURA SPIRO SĄ PUSTE. GROZI WYBUCHEM !!!
16. Po wykonaniu wyżej wymienionych pozycji możemy rozpocząć pracę z naszym palnikiem, wszystkie szczegóły odnośnie konfiguracji sterownika znajdziemy w dołączonej instrukcji sterownika.