Kocioł EKO GROPEL o mocy 13 kW z retortowym palnikiem węglowym Pancerpol jest kotłem niskotemperaturowym i przeznaczony jest do podgrzewania wody do temperatury na wylocie nie przekraczającej 90 stopni C i ciśnieniu maksymalnym 0,2 Mpa. Znajduje on zastosowanie głównie w instalacjach centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych, pawilonach handlowych i usługowych, warsztatach, gospodarstwach wiejskich itp. Kocioł typu EKO GROPEL może być stosowany wyłącznie w instalacji systemu otwartego zabezpieczonego hydraulicznie zgodnie z normą PN-91/B-02413 „Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenia urządzeń ogrzewań wodnych systemu otwartego. Wymagania, oraz może pracować zarówno w układzie grawitacyjnym (jako zasadniczym), jak i w układzie pompowym.
DOSTOSOWANIE STRONY PODAJNIKA
Nowatorskie rozwiązanie wykonania paleniska kotła EKO GROPEL umożliwia dostosowanie przez Klienta strony, z której będzie zamontowany podajnik z zasobnikiem. Korpus kotła posiada zaślepkę montażową podajnika ślimakowego, którą samemu można przemontować. Dodatkowo specjalnie opracowane wymiary elementów korpusu, podajnika i zasobnika gwarantują łatwość wykonania tej czynności.
Oryginalne produkty od producenta GROBELNY a także licencjonowane urządzenia sterujące i osprzęt zamienny.
Kocioł EKO GROPEL o mocy 13 kW z retortowym palnikiem węglowym Pancerpol jest kotłem niskotemperaturowym i przeznaczony jest do podgrzewania wody do temperatury na wylocie nie przekraczającej 90 °C i ciśnieniu maksymalnym 0,2 Mpa. Znajduje on zastosowanie głównie w instalacjach centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych, pawilonach handlowych i usługowych, warsztatach, gospodarstwach wiejskich itp. Kocioł typu EKO GROPEL może być stosowany wyłącznie w instalacji systemu otwartego zabezpieczonego hydraulicznie zgodnie z normą PN-91/B-02413 „Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenia urządzeń ogrzewań wodnych systemu otwartego. Wymagania, oraz może pracować zarówno w układzie grawitacyjnym (jako zasadniczym), jak i w układzie pompowym.
Nowatorskie rozwiązanie wykonania paleniska kotła Eko Gropel umożliwia dostosowanie przez Klienta strony, z której będzie zamontowany podajnik z zasobnikiem. Korpus kotła posiada zaślepkę montażową podajnika ślimakowego, którą samemu można przemontować. Dodatkowo specjalnie opracowane wymiary elementów korpusu, podajnika i zasobnika gwarantują łatwość wykonania tej czynności.
Podstawowymi elementami kotła są:
- korpus wodny - wykonany z blach stalowych spawanych elektrycznie. Połączenia sąsiadujących ścian wzmocnione są zespórkami. Blachy wewnętrzne korpusu omywane spalinami posiadają grubość 5 mm, natomiast blachy zewnętrzne korpusu posiadają grubość 4 mm (13-40 kW) 5-6mm (150 kW)
- komora paleniskowa - w kształcie prostopadłościanu, w której zabudowany jest palnik retortowy.
Kocioł grzewczy, z automatycznym podajnikiem paliwa posiada korpus wodny wykonany z blach stalowych łączonych ze sobą metodą spawania. Blachy wewnętrzne korpusu kotła omywane spalinami posiadają grubość 6 mm. Blachy zewnętrzne korpusu posiadają grubość 4mm13-40 kW.W komorze paleniskowej kotła zamontowany jest palnik retortowy Pancerpol. Odpady paleniskowe gromadzone są w przestrzeni popielnikowej poniżej palnika. Komora paleniskowa o kształcie prostopadłościanu posiada w górnej części strop stanowiący pionowy wymiennik rurowy. Nad palnikiem retortowym w górnej części komory paleniskowej między palnikiem a stropem zamontowano płytę termiczną tj. wermikulit. Płyta stanowi poziomy przepływ spalin. Nad stropem wymiennika rurowego znajduje się pozioma komora wymiennika z zamontowaną jedno-płaszczową dwuciągową przegrodą. Przegroda w części pionowej posiada otwory. Wymiennik z poziomą komorą w kształcie prostopadłościanu w części nawrotnej łączy się z poziomym wymiennikiem rurowym. Za poziomym wymiennikiem rurowym w jego tylnej części znajduje się pionowa komora osadcza pyłu połączona z czopuchem. Spaliny z komory paleniskowej przez poziomą półkę termiczną i pionowy wymiennik rurowy –płomieniówkowy przepływają do wymiennika z poziomą komorą oraz przez jedno-płaszczową komorę kierującą przepływ poziomy z nawrotem spalin w kierunku poziomego wymiennika rurowego-płomieniówkowego. Z wymiennika rurowego spaliny przepływają do komory osadczej zakończonej czopuchem. W przedniej części kotła zamontowano drzwiczki obsługowe (popielnikowe, paleniskowe oraz wyczystkę poziomej komory oraz wymiennika rurowego). Do czyszczenia komory osadczej pyłu służy górna wyczystka. Kocioł w tylnej części wyposażony jest w dwa króćce zasilające i jeden powrotny G 1 ¼ cala oraz króciec spustowy ¾ cala. Wymiennik kotła zaizolowany jest wełną mineralną w stalowej malowanej obudowie. Zasobnik paliwa umieszczony jest z boku kotła. Paliwo z zasobnika do palnika podawane jest automatycznie podajnikiem retortowym napędzanym motoreduktorem. Palnik umieszczony jest w płaszczu bocznym kotła. Komora paleniska znajduje się w części komory paleniskowej kotła.Pracę kotła i proces spalania paliwa nadzoruje mikroprocesorowy regulator. Regulator współpracuje z czujnikiem bezpieczeństwa. Czujniki zanurzone są w studzienkach pomiarowych kotła.
- retortowy palnik węglowy – zamontowany w dolnej części komory spalania, z boku kotła. Składa się z podajnika ślimakowego - napędzanego motoreduktorem - pobierającego paliwo z zasobnika i dostarczającego je do paleniska (retorty), gdzie realizowany jest proces spalania. Nad palnikiem zawieszony jest profilowany deflektor ceramiczny. Konstrukcja zespołu palnika umożliwia szybki jego montaż jak i demontaż. Odpady paleniskowe gromadzone są w kasecie popielnikowej umieszczonej poniżej palnika.
- zasobnik paliwa – zbiornik stalowy ze szczelnie zamykaną pokrywą, zamontowany jest na palniku w strefie podajnika.
- sterownik mikroprocesorowy - zamontowany w górnej przedniej części obudowy kotła. Sterownik umożliwia zaprogramowanie temperatury pracy kotła a także zaprogramowanie zmiany temperatury jego pracy w dowolnym czasie oraz dostosowanie mocy kotła do bieżącego zapotrzebowania. Sterownik dodatkowo wyposażony jest w czujnik kontroli pracy i awaryjnego wyłączenia kotła (STB), po przekroczeniu temperatury wody 95°C.
- wentylator nadmuchowy - przeznaczony do dostarczania odpowiedniej ilości powietrza do paleniska retortowego. Ilość dostarczanego powietrza jest zmienna, regulowana mikroprocesorowym sterownikiem, zależnie od bieżącej temperatury pracy kotła.
- izolacja termiczna kotła - wykonana jest z wełny mineralnej umieszczonej w kasetach z blach stalowych malowanych proszkowo.(wersja premium) natomiast w wersji standard malowaniu proszkowemu nie podlegają boczne ściany izolacji termicznej.
Na pozostałe elementy konstrukcyjne składają się: czopuch z komorą osadczą pyłu - odprowadzający spaliny do komina, otwór wyczystki z boku komory osadczej oraz kaseta popielnika.
Kiedy jesteśmy poza domem, systemem ogrzewania możemy zarządzać korzystając z aplikacji zainstalowanej na swoim smartfonie lub tablecie. Dzięki niej możliwe jest sprawdzenie co dzieje się w domu z każdego miejsca na Ziemi, o każdej godzinie w ciągu doby. Po instalacji aplikacji eModul można w pełni zintegrować swoje mobilne urządzenie z systemem inteligentnego domu. To daje użytkownikowi pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami podłączonymi do systemu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że prawie każdy człowiek bez przerwy nosi przy sobie swój telefon. Dzięki połączeniu z Internetem można sterować ogrzewaniem z każdego miejsca na świecie bez względu na to, czy jesteśmy setki kilometrów od domu na wakacjach, czy odpoczywamy w swoim ogrodzie na terenie posesji. W przypadku zarejestrowania większej liczby modułów możemy między nimi płynnie przechodzić tak, jakbyśmy zmieniali kanały na pilocie telewizora.
Dzięki nowoczesnej technologii z naszym domem możemy się komunikować z dowolnego miejsca na świecie. Mało tego. Dom sam się z nami skontaktuje, jeśli tylko będziemy tego potrzebować. Dzięki aplikacji możemy wprost na swoje urządzenie mobilne otrzymać powiadomienie o awariach oraz zdarzeniach, które zarejestrował system, a dzięki konkretnym opcjom decydować, jaka ma być temperatura o określonej godzinie.
Możliwe jest sterowanie wszystkimi czujnikami i nastawami, podgląd ustawień i pełna kontrola nad sterownikiem i kotłem. Mamy podgląd na strefy obszarów grzewczych a także strefy czasowe pracy sterownika.
Kotły z dotacją. Oferowane przez naszą firmę kotły 5 KLASY i ECODESIGN należą do nowoczesnych urządzeń grzewczych, które objęte są programami dopłat i dofinansowań związanych z wymianą urządzeń grzewczych na nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła.
Podstawowym celem Programu ograniczenia niskiej emisji jest systemowe ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery, poprzez kompleksową likwidację istniejących, nieefektywnych źródeł ciepła. Założony cel osiąga się poprzez wprowadzenie systemu dotacji dla odbiorców, którzy zamieniają stare nieefektywne źródła ciepła na ekologiczne, energooszczędne urządzenia grzewcze oraz odnawialne źródła energii - układy solarne.
Założony cel osiąga się poprzez wprowadzanie:
- ekologicznych, energooszczędnych urządzeń grzewczych
- odnawialnych źródeł energii (biomasa, układy solarne i inne)
- możliwość realizacji kompleksowych
Firma Grobelny w swojej ofercie posiada kotły spełniające najwyższe wymagania stawiane urządzeniom grzewczym do których należy prezentowany kocioł 5 KLASY z serii GROPEL jednocześnie spełniający założenia dyrektywy ECODESIGN na rok 2020.
Model kotła: | EKO GROPEL |
Typ kotła: | z podajnikiem ślimakowym |
Znamionowa moc cieplna [kW]: | 13 |
Powierzchnia grzewcza kotła [m2]: | 1,9 |
Ogrzewana pow. [m2]: | 80 - 150 |
Sprawność cieplna [%]: | do 95 |
Temp. wody na zasilaniu min./max. [OC] : | 45 - 90 |
Ciśnienie robocze max [bar]:: | 1,5 |
Stosowany opał: | ekogroszek |
Pojemność zasobnika paliwa [kg]: | 190 |
Wymagany ciąg spalin [Pa]: | 20 |
Wymagany przekrój otworu komina [cm2]: | 200 |
Wymagana wysokość komina [m]: | 5 - 6 |
Pojemność wodna kotła [dm3]: | 86 |
Wymiary czopucha [mm]: | fi 160 |
Długość kotła (głębokość) [mm]: | 800 |
Wysokość kotła [mm]: | 1285 |
Szerokość z podanikiem [mm]: | 1200 |
Napięcie zasilania [V]: | 230 |